Wypalarka plazmowa-budowa

 

Kompletna wypalarka plazmowa CNC to maszyna, zbudowana z następujących elementów:

 • stołu materiałowego,
 • źródła prądu wraz z układem sterowania czyli agregatu plazmowego,
  uchwytu do cięcia plazmą, który doprowadza prąd do elektrody nietopliwej, gaz plazmowy, sterowanie oraz opcjonalnie układ chłodzenia,
 • sprężarki powietrza jako źródła gazu plazmowego i osłonowego

Prąd cięcia przecinarki plazmowej

 

Do cięcia plazmowego używany jest jedynie prąd stały z biegunowością ujemną (minus na elektrodzie). Jako źródła prądu stosowane są tradycyjne prostowniki tyrystorowe oraz inwertory. Przecinarki CNC charakteryzują się możliwością płynnej regulacji natężenia prądu, znaczną sprawnością energetyczną jak również optymalną masą i niewielkimi wymiarami. W zależności od grubości przecinanego tworzywa korzysta się ze źródeł prądu o różnych mocach.

Każde stanowisko do obróbki plazmowej powinno być wyposażone w wentylację miejscową ponieważ w wysokiej temperaturze wydzielają się szkodliwe dla zdrowia tlenki i azotki metali.

Stół wypalarki CNC

 

Wielkość stołu wypalarki plazmowej zależy od stosowanego arkusza blachy, podstawowa wielkość obszaru roboczego to 1600x3100mm, w praktyce najczęściej budowane są do wielkości 2x6m (typowe arkusze blachy). Szersze i dłuższe stoły stosowane są raczej marginalnie, w specjalistycznych firmach produkujących duże detale.

Stół materiałowy składa się z:

 • konstrukcji ramowej stołu z elementami zabudowy i przestrzenią roboczą
 • ruchomej belki poruszającej się po osiach Y- oraz Y+
 • suportu z palnikiem (zamontowany na ruchomej belce), poruszającego się po osiach X- oraz X+
 • elementów napędu (serwo-silniki, w starszych typach silniki krokowe)
 • elementów przenoszenia napędu (przekładnie)
 • przemysłowego sterownika CNC
 • sterowników mikroprocesorowych
 • napięciowego regulatora wysokości palnika THC
 • modułów dodatkowych
 • systemu wentylacji: filtrowentylacja tradycyjna lub mniej funkcjonalna wentylacja wodna.

Podstawowe parametry wypalarki plazmowej

 

Maksymalny prąd cięcia (amperaż) – jest podstawowym wyznacznikiem mocy każdej przecinarki plazmowej. Decyduje on o wydajności cięcia (prędkości) i o maksymalnej grubości materiału jaki możemy przecinać. Naszym Klientom proponujemy źródła firmy HyperTherm, światowego leadera w tej branży.

Cykl pracy – określany jest dla danej wartości natężenia prądu cięcia. Po przekroczeniu wyznaczonej temperatury słabsze źródła wyłączają się w celu schłodzenia. Np. przecinarka może ciąć prądem 85A w cyklu 60%, a prądem 60A w cyklu 100%. Obecnie stosowane agregaty przemysłowe (od 125A) mają cykl pracy 100%.

Maksymalna grubość cięcia – grubość jest inna dla różnych materiałów i określana jest przez producenta źródła.

Maksymalna grubość cięcia jakościowego – czyli takiego cięcia, po którym powierzchnia materiału w miejscu rozcięcia jest dobrej jakości.

Parametry gazu plazmowego – Producenci przecinarek podają maksymalny przepływ powietrza tak, aby prawidłowo dobrać wydajność kompresora.

Rodzaj chłodzenia uchwytu – w małych i średnich przecinarkach uchwyt chłodzony jest dostarczanym sprężonym powietrzem, natomiast w przecinarkach o wyższych parametrach chłodzenie uchwytu może się odbywać cieczą w obwodzie zamkniętym dzięki wbudowanej chłodnicy.