Serwonapędy czy silniki krokowe

Systemy napędu posuwów są strategicznymi elementami wypalarek plazmowych.

To właśnie od nich w główniej mierze zależy działanie maszyny ?dokładność pozycjonowania, prędkość ruchów roboczych, przyspieszenie i płynności ruchów.

Do wycinania dokładnych detali najlepszym rozwiązaniem są serwonapędy, w przypadku mniej wymagających zastosowań natomiast wystarczą silniki krokowe. W naszej ofercie znaleźć można oba rodzaje napędów.

Silniki krokowe

 

W przypadku silników krokowych wszystkie ruchy maszyny składają się z bardzo dużej ilości pojedynczych kroków generowanych przez interpolator. Każdy krok w zależności od przełożenia napędu i ilości mikrokroków to 0.005 do 0.1 mm. Napędy tego typu wyróżniają się bardzo prostą budową co przekłada się na niską cenę. Objawia się tu jednak brak pomiaru położenia i w niekorzystnych warunkach (przeciążenie) może wystąpić zgubienie kroków, co powoduje zniszczenie materiału. Aby zapobiec temu zjawisku należy silnik krokowy obciążyć momentem nie przekraczającym 50% znamionowego momentu przy danych obrotach. W związku z tym silniki krokowe nie nadają się do maszyn, których przeznaczeniem jest wycinanie szybko i dokładnie niewielkich detali.

Błędy te zostały wyeliminowane przy zastosowaniu serwonapędów. Praca ich polega na ciągłym dążeniu do osiągnięcia system zatrzymuje maszynę i informuje o konieczności interwencjizerowego uchybu, czyli różnicy pomiędzy wartością zadaną a zmierzoną. Pozycja głowicy jest cały czas odczytywana za pomocą enkoderów inkrementalnych ,które potrafią dokonywać pomiaru położenia głowicy z dokładnością dochodzącą do 0.001mm. Na podstawie tych informacji układ sterujący tak steruje silnikiem, aby błąd był zerowy. Przy zwiększeniu obciążenia silnik zwiększa moc zapobiegając powstaniu uchybu położenia, a w przypadku przekroczenia pewnego obciążenia system zatrzymuje maszynę i informuje operatora o konieczności interwencji. Ze względu na fakt, że przeciążalność prądowa serwonapędów sięga dziesięciokrotnej wartości nominalnej, odczuwana moc maszyny wyposażonej w serwonapędy o wielkości podobnej do silników krokowych, jest wielokrotnie większa.