Sztywność przecinarki plazmowej

Istotnym parametrem wypalarek plazmowych jest ich sztywność dlatego też zawsze należy zwrócić na to uwagę.

Po co bowiem zwiększanie rozdzielczości napędów i stosowanie precyzyjnych śrub tocznych gdy pod niewielkim obciążeniem głowica odchyla się o wartość wielokrotnie przewyższającą rozdzielczość napędów?

Dość często przy budowie lekkich wypalarek CNC stosowane są obecnie profile aluminiowe. Wystarczy to do wykonania prostej amatorskiej przecinarki, jednak maszyna taka zbyt wiele sobą nie reprezentuje. Prostoliniowość posuwów zależy od dokładności tłoczenia profilu, a dokładność kątów od piły jaką się je tnie, dodatkowo konstrukcje takie skręcane są setkami śrub i przez to podatne są na utratę stabilności geometrii.

Konstrukcja wypalarki plazmowej

 

Większość profesjonalnych wypalarek plazmowych jest wykonana ze stali i żeliwa, tak jest również w przypadku naszych maszyn. Nasze przecinarki plazmowe zbudowane są na bazie stalowej konstrukcji o budowie skrzyniowej, co zapewnia maksymalną sztywność przy stosunkowo niedużej masie. Odpowiedzialne za sztywność podzespoły są odlewami żeliwnymi, a wszystkie elementy odpowiedzialne za dokładność są obrabiane na precyzyjnych centrach obróbkowych CNC i szlifierkach.