Zaprawy tynkarskie służą do wyrównywania powierzchni murów, wykonywania detali architektonicznych oraz nadawania ścianom dowolnej faktury. Wyjątkowym rodzajem zaprawy są mineralne tynki ciepłochronne, które dzięki swoim właściwościom znalazły zastosowanie w budownictwie zabytkowym. Poznaj zalety najlepszych tynków termoizolacyjnych.
Dlaczego warto wybrać mineralny tynk ciepłochronny?
Mineralne tynki ciepłochronne są powszechnie wykorzystywane w budownictwie zabytkowym – systemy bazują na piasku i wapniu oraz mogą być stosowane na zewnątrz lub wewnątrz obiektu. Tynk wtapia się w podłoże i ogranicza powstawanie mostków termicznych oraz zachowuje geometrię budynku, co jest szczególnie ważne w przypadku obiektów historycznych.
Tynki ciepłochronne cechuje uniwersalność – doskonale sprawdzą się jako część elewacji lub ocieplenia wewnętrznego, jednak profesjonaliści wykorzystują je również do izolacji:
- ścian na klatkach schodowych,
- wnęk okiennych, grzejnikowych oraz ościeży,
- prostych detali architektonicznych.
Tynki ciepłochronne zabezpieczają mury przed zniszczeniami powodowanymi przez niekorzystne warunki atmosferyczne, ogień, czy uszkodzenia mechaniczne.
Tynk ciepłochronny na zewnętrzne ściany budynku
Mineralne tynki ciepłochronne idealnie nadają się do ocieplania ścian zewnętrznych, które w zabytkowych obiektach często są zawilgocone, a ich budowa wyklucza wykonanie wtórnej izolacji pionowej. Stan techniczny murów może znacznie utrudniać pracę – w takiej sytuacji warto sięgnąć po tynk mineralny z perlitem, który posiada dobrą izolacyjność, a do tego jest wyjątkowo ekonomiczny. Wykorzystanie materiałów najwyższej jakości pozwala na skuteczne ocieplenie kamiennych murów oraz wyeliminowanie nadmiaru wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Dobry tynk ciepłochronny powinien charakteryzować się wysoką paroprzepuszczalnością – dzięki temu ściany nie będą mocno nasiąkać od strony fundamentów.
Ocieplanie ścian od wewnątrz
Tynk mineralny z perlitem jest wykorzystywany również do ocieplania ścian od wewnątrz. Mury w zabytkowych obiektach są z reguły bardzo grube i dość dobrze izolują pomieszczenie, jednak w okolicach otworów okiennych powstają mostki termiczne – najczęściej ujawniają się one w okolicy parapetów, opasek i nadproży. Mineralne tynki ciepłochronne idealnie nadają się do uszczelnienia i wygładzenia nierównego podłoża oraz ocieplenia powierzchni w kształcie łuku. Systemy tynków ciepłochronnych składają się z warstwy szczepnej, podkładowej i wierzchniej, dzięki czemu tynk zapewnia odpowiednią termoizolację, a do tego dobrze się prezentuje.